فروشگاه روبان دوزی نسیم

آموزش روبان دوزی مقدماتی وپیشرفته،و همچنین فروش سفارشات درخواستی

وسایل مورد نیاز:

پارچه ساتن سفید و صورتی، پارچه پاناما، مقوا، خط کش، پرگار، قیچی، فندک، سوزن و نخ همرنگ پارچه، سوزن ته گرد، روبان 2 میلی به رنگ زرد یا نارنجی.

برای تهیه این گل ما نیاز به 7 عدد مربع 10*10 سانت از ساتن سفید، 7 عدد مربع 10*10 سانت از ساتن صورتی، 4 عدد مربع 12*12 سانت از ساتن سفید و 4 عدد مربع 12*12 از ساتن صورتی داریم. برای راحتی کار میتوانیم یک مربع 10*10 و یک مربع 12*12 بر روی مقوا برش زده و سپس آنها را روی پارچه ساتن گذاشته و با خودکار به آرامی دور آن را خط بکشیم و سپس آنها را قیچی کنیم. دقت کنید که تمام مربع ها دقیقا هم اندازه باشند. برای جلوگیری از ریش شدن پارچه باید حتما اطراف مربع ها را با فندک بسوزانید( و یا اینکه با استفاده از هویه مربع ها را از پارچه جدا کنید.).

خب ما باید 14 عدد مربع 10*10 سفید و صورتی داشته باشیم. برای تک تک آنها مراحل زیر را انجام میدهیم:

یکی از مربع ها را برداشته، آن را به گونه ای یک تا میزنیم که به شکل یک مثلث درآید (شکل 1)، سپس یک تای دیگر هم میزنیم تا لبه­ی پارچه چهار لایه بشود و با یک سوزن ته گرد آن را ثابت میکنیم (شکل 2). حالا سوزن و نخ همرنگ پارچه را برداشته و ضلع پایین مثلث به دست آمده را از ابتدا تا انتها کوک زده و سپس میکشیم و چین کش میکنیم و چند بست محکم میزنیم تا باز نشود، اکنون نخ را جدا میکنیم (شکل 3). برای 13 مربع 10*10 دیگر همین کار را تکرار میکنیم:

 

حال برای هر 8 عدد مربع 12*12 سفید و صورتی همه­ی مراحل زیر را انجام دهید:

یکی از مربع های سفید را برداشته، یک تا میزنیم تا به شکل مثلث درآید. سپس یکی از مربع های صورتی را برداشته و به همین شکل یک تا میزنیم. حال مثلث صورتی به دست آمده را به دقت روی سفید گذاشته و با سوزن ته گرد به هم فیکس میکنیم (شکل1). سپس دو لب آزاد مثلث ها را با سوزن و نخ به هم کوک میزنیم و محکم میکشیم تا چین کش شود و چند بست میزنیم و نخ را جدا میکنیم ( شکل2). برای بقیه­ی مربع ها همین کار را تکرار میکنیم:

 

اکنون ما 7 عدد گلبرگ سفید، 7 عدد گلبرگ صورتی و 4 عدد گلبرگ سفید و صورتی به شکل نیم دایره داریم. حال باید قسمت مرکز گل را تهیه کنیم. برای این کار یک دایره به قطر 5 سانت ( به شعاع 2.5 سانت) بر روی پارچه پاناما میکشیم و داخل این دایره را با استفاده از روبان 2 میلی زرد یا نارنجی، گره­ی فرانسوی میزنیم ( باید تمام دایره پر شود. شکل1).

حال 2 سانت از اطراف دایره فاصله داده و پارچه را قیچی میکنیم. سپس با سوزن و نخ لبه­ی پارچه که به شکل دایره است را کوک زده و چین کش میکنیم. کمی نخ را شل کرده و داخل آن را با پنبه یا الیاف پر میکنیم و سپس نخ را محکم میکشیم و چند بست میزنیم تا محکم شود ( شکل2):

 

برای مونتاژ، 2 عدد از گلبرگ­های سفید و صورتی نیم دایره­ای را برداشته و آنها را رو به روی هم در 2 طرف مرکز گل قرار داده و با کوک ثابت میکنیم. 2 گلبرگ دیگر را در 2 طرف دیگر مرکز گل گذاشته و آنها را هم ثابت میکنیم ( شکل1).

7 عدد گلبرگ کوچک صورتی را برداشته و آنها را به طور یکسان در اطراف مرکز گل چیده و با سوزن و نخ و یا چسب مایع محکم میکنیم. 7 گلبرگ دیگر سفید را برداشته و در اطراف گل به گونه ای میچینیم که در میان گلبرگهای صورتی قرار بگیرند. سپس با سوزن و نخ و یا چسب آنها را محکم میکنیم ( شکل 2):


میتوانیم روبان 4 سانتی سبز را برداشته و در زیر گلبرگهای سفید به صورت دایره ای بدوزیم و کمی هم چین بدهیم تا کار زیباتری داشته باشیم(به عنوان برگهای گل).

این گل را میتوان به عنوان تزئینات سفره­ی عقد استفاده کرد. و یا میتوان 7 عدد از این گل را درست کرده و در سفره­ی هفت سین استفاده کرد( در مرکز این گل هر یک از سین ها را قرار بدهیم).

منبع: کتاب هنر روبان دوزی مدرن ۴،خانم آفاق امیریان


برچسب‌ها: آموزش گل نیلوفر آبی, گل نیلوفر آبی, آموزش روبان دوزی

[ چهارشنبه ۲۰ دی۱۳۹۱ ] [ 16:23 ] [ نسیم ]

[ ]